Toalety a samorządność w szkole

 Czy nauczyciele wiedzą jaki jest stan toalet dla uczniów w szkole? Nie korzystają z nich, więc zwykle nie wiedzą o różnych mniej lub bardziej uciążliwych dla uczniów problemach.  A są to problemy dnia codziennego, więc warto o tym z uczniami porozmawiać.

 

 

Reprezentacja samorządu uczniowskiego z Zespołu Szkół w Józefowie nad Wisłą zmotywowana udziałem w szkoleniu z projektu „Młodzież ma wpływ”  postanowiła zająć się poprawieniem komfortu korzystania z toalet dla uczniów. Zidentyfikowali kilka spraw, uciążliwych dla uczniów, które chcieliby poprawić: brak luster, dozowników do mydła i wieszaków na papier toaletowy.

 

 

Przedstawiciele samorządu uczniowskiego, przy wsparciu swoich opiekunów przedstawili sprawę poprawy wyposażenia toalet pani dyrektor szkoły, Joannie Suchowolak. Dla nauczycieli zaskoczeniem było, że czegoś w toaletach uczniowskich w ogóle brakuje. Nie zastanawiali się nad tym, ale byli bardzo otwarci na prośby uczniów.  Wszystkie sugestie młodzieży zostały przez panią dyrektor uwzględnione w planie zakupów i zakupione oraz zainstalowane w toaletach w trakcie przerwy wakacyjnej.

 

 

Takie sprawy mogą się wydawać błahe dla nauczycieli, ale dla uczniów mają duże znaczenie. Jeśli dyrekcja szkoły jest otwarta na dialog z samorządem uczniowskim i stara się odpowiadać na potrzeby zgłaszane przez uczniów, to szkoła staje się miejscem bardziej przyjaznym, a w uczniach rośnie poczucie własnej wartości i chęci do działania. Natomiast szkoły, w których drobne problemy uczniów są ignorowane przez dyrekcję, powodują w młodych ludziach frustrację i poczucie niemocy.

 

 

Zachęcamy do regularnych, comiesięcznych spotkań samorządu uczniowskiego z dyrektorem szkoły, aby wspólnie rozmawiać o funkcjonowaniu szkoły – obie strony mogą z takich spotkań wynieść wiele inspiracji. A na koniec warto zrobić podsumowanie: jakie problemy uczniów udało się dzięki takim spotkaniom rozwiązać? Problemy zawsze są, kwestią do zastanowienia jest czy dyrekcja i samorząd uczniowski potrafią rozmawiać o ich wspólnym rozwiązywaniu ;)