Rezultaty projektu "Z Małej Szkoły w Wielki Świat"

 

Trzy lata pracy w projekcie "Z Małej Szkoły w Wielki Świat" za nami.
Oto wideo z krótkim podsumowaniem: 

 

http://www.youtube.com/watch?v=0gYqwfeqvMw

 

W 119 szkołach zrealizowano projekty edukacyjne. Czym się charakteryzowały? 

 

„Dzieci mogą popełniać błędy, nauczyciel może popełniać błędy. Błąd jest początkiem procesu uczenia się. Odchodzimy od tradycji edukacyjnej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Tradycji, w której nauczyciel planuje każdą czynność, która wykonuje dziecko. W metodzie projektu jest tak, że daje ona szansę żeby oddać inicjatywę, oddać głos uczniom.”  

 

Wyjaśnia na filmie profesor Małgorzta Żytko, kierownik Katedry Edukacji Szkolnej i Kształcenia Nauczycieli na Wydziale Pedagogiku Uniwersytetu Warszawskiego. Anna Jurewicz, autorka scenariuszy zajęć projektowych dopowiada: "Głównym działającym ma być uczeń, to uczeń jest realizatorem projektu. To uczeń ma działać, ma planować, ma przygotowywać, ma doprowadzić do tego, żeby ten produkt końcowy powstał."

 

Co mówią uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie? „Na zajęciach projektowych uczymy się też takiej postawy obywatela, uczymy się pewnego obowiązku.” „Fajnie jest pracować w grupach ponieważ można się do kogoś przybliżyć, tak razem wszystko robić” - Nadia Lipińska, uczennica kl. IV  SP w Zastrużu.

 

Co się zmieniło? Na przykład: „Dzieci stały się bardziej otwarte, bardziej poszukujące, wiedzą znacznie więcej, interesują się społeczeństwem lokalnym.” Mówi Dorota Długosz, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Lpiny Dębowce Borki.

 

Zachęcamy do korzystania ze scenariuszy projektów edukacyjnych, są dostępne tutaj:

http://malaszkola.pl/scenariusze-projektow-edukacyjnych/materialy-do-pobrania-scenariusze

 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerzy: Federacja Inicjatyw Oświatowych, Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej Fala, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin.