Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych

Biblioteka może stać się centralnym miejscem, w którym rozmawia się o sprawach mieszkańców. Co więcej, biblioteka jest idealnym miejscem na dialog - jest to przyjazna, neutralna przestrzeń, gdzie każdy mieszkaniec może poczuć się swobodnie.

 

 

Udowodniły to 22 biblioteki uczestniczące w projekcie prowadzonym przez Fundację Civis Polonus Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych. Celem konsultacji prowadzonych przez biblioteki nie było statystyczne odzwierciedlenie potrzeb wszystkich mieszkańców gminy dotyczących działań instytucji samorządu lokalnego, a przede wszystkim zaproszenie mieszkańców do wspólnej dyskusji, stałego dialog oraz rozmów na temat własnej gminy, wyrażenie własnych opinii i potrzeb związanych z rozwojem społeczności. - wyjaśnia Miłosz Ukleja, socjolog i koordynator projektu.

 

 

Prowadząc działania konsultacyjne w przestrzeni bibliotek warto pamiętać, że miarą sukcesu nie będzie arbitralna ilość wypełnionych kwestionariuszy ankiet czy statystyka obecności na spotkaniu. Jeśli mamy zamiar prowadzić działania partycypacyjne, które mają bezpośrednio zaangażować mieszkańców do aktywności w życie społeczności, to miarą sukcesu będzie jakościowa zmiana indywidualnego stosunku do podejmowanych tematów, stopień włączania się mieszkańców w działania lokalne oraz zaangażowanie w te działania. Element statystyczny jest również ważny, niemniej jednak przy partycypacji, w mojej opinii, najważniejsze jest zaangażowanie i współdziałanie osób, które zapraszamy. - dodaje Miłosz Ukleja.